Alkoblokų standartai

Alkoblokas (antialkoholinis variklio užraktas) – tai variklio užvedimą blokuojantis alkotesteris, leidžiantis užvesti automobilio variklį tik blaiviam vairuotojui. Yra dvi alkoblokų kategorijos: alkoblokai komerciniam/asmeniniam naudojimui ir alkoblokai, skirti vairuotojų pažeidėjų programai.

Norėdami susigrąžinti vairuotojo pažymėjimą anksčiau paskirto termino, turėsite įsimontuoti antialkoholinį variklio užraktą, skirtą vairuotojų pažeidėjų programai. Toks alkoblokas turi atitikti Lietuvos standartą LST EN 50436-1 („Antialkoholiniai variklio užraktai. Bandymo metodai ir eksploatacinių charakteristikų reikalavimai. 1 dalis. Įtaisai, skirti programoms, kuriose dalyvauja neblaivūs vairavę transporto priemones asmenys“). Įsimontavus alkobloką, privalote turėti tai patvirtinančius prietaiso ir montavimo sertifikatus.

Kaip veikia alkoblokai, skirti vairuotojų pažeidėjų programai?

Alkoblokas turi veikti taip, kad prieš užvedant transporto priemonės variklį vairuotojo būtų prašoma pateikti iškvėpiamo oro ėminį (pūtimo testą). Antialkoholinis variklio užraktas privalo turėti nustatytą 5 minučių automobilio variklio užvedimo laiką po paimto ėminio. Taip pat ėminio turi būti prašoma atsitiktiniais intervalais variklio veikimo metu ne rečiau kaip kartą per valandą, o vairuotojas privalo pateikti ėminį per 10 minučių nuo prašymo gavimo.

Pagal LST EN 50436-1 standartą, alkoblokas taip pat turi turėti nustatytą sistemos užblokavimą, jeigu vairuotojas per 7 dienas nuo gauto įspėjimo apie pasibaigusį prietaiso kalibravimo galiojimo laiką neatlieka privalomojo periodinio prietaiso kalibravimo.

Antialkoholinis variklio užraktas, skirtas vairuotojų pažeidėjų programai, savo atmintyje taip pat kaupia visus pūtimo testų įrašus, jų data ir laiką. Tad jei bent kartą transporto priemonė buvo užvesta nepaėmus privalomojo ėminio arba jame buvo aptiktas alkoholis, arba tris kartus vairuotojas nepateikė ėminio, kurio buvo prašoma atsitiktiniais intervalais, antialkoholinis variklio užraktas turėtų automatiškai po 7 dienų inicijuoti sistemos užblokavimą.

Švedų įmonės „Dignita“ alkoblokas AL-100V atitinka LST EN 50436-1 Lietuvos standartą ir yra sukonfigūruotas taip, kad atitiktų vairuotojų pažeidėjų programos reikalavimus.

Pasibaigus apribojimo kodo „69“ taikymo priemonei, „Altas“ servisuose „Dignita“ alkoblokas gali būti perprogramuotas ir pritaikomas patogesniam asmeniniam arba komerciniam naudojimui. Jei vis dėlto alkoblokas yra reikalingas vos keliems mėnesiams, „Altas“ servisuose taip pat galite ir išsinuomoti „Dignita AL-100V“ antialkoholinius variklio užraktus.

Įrenginio sertifikatas

Įrenginio naudojimo instrukcija

LR Vyriausybės 2019 m. lapkričio 27 d. nutarimas Nr. 1185

UAB "Altas" ©2021